You are currently viewing Ile kosztuje wynajem mieszkania Kraków?

Ile kosztuje wynajem mieszkania Kraków?

Mieszkania w dużych miastach, takich jak Kraków, cieszą się ogromną popularnością. Od czego zależy cena wynajmu danej nieruchomości w Krakowie? W której części miasta najlepiej zamieszkać? Na te oraz inne pytania staramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Ile kosztują mieszkania w Krakowie?

Obecne ceny nieruchomości mogą znacznie się od siebie różnić, wszystko zależy bowiem od kilku czynników – wielkości nieruchomości, jej lokalizacji, jej stanu, tego, czy znajduje się w nowym budynku czy pochodzi z rynku wtórnego itp. Ile kosztuje wynajem mieszkania Kraków?

Średni koszt wynajmu w mieście Kraka wynosi dziś około 2250 zł miesięcznie. Najmniejsze lokale, czyli takie, których powierzchnia wynosi do 38 metrów kwadratowych (tzw. kawalerki) można dziś wynająć za około 1660 złotych miesięcznie. Mieszkania o średnim metrażu – od 38 do 60 metrów kwadratowych – wynajmuje się średnio za 2090 złotych miesięcznie. Natomiast regularny czynsz większych mieszkań o powierzchni od 60 do 90 metrów kwadratowych wynosi obecnie około 2830 złotych.

Jakie czynniki wpływają na cenę wynajmu mieszkania w Krakowie?

Nie tylko koszt wynajmu, ale i zakupu nieruchomości zależy od pewnych czynników. Do najważniejszych należy jego lokalizacja. Umiejscowienie nieruchomości wiąże się z udogodnieniami bądź z ich brakiem, takimi jak dobra komunikacja miejska z centrum miasta, dostępność do sklepów, galerii, handlowych, kin, teatrów, domów kultury, punktów usługowych czy też terenów zielonych, takich jak parki. Najczęściej wynajmują młode osoby, którym zależy również na bliskości z uczelnią bądź miejscem pracy. Liczne udogodnienie, a także wielkość nieruchomości oraz jej bliskość z centrum czy z uczelnią wiąże się z większym kosztem wynajmu z prostego powodu – na takie mieszkania jest większy popyt.

W jakiej dzielnicy Krakowa najlepiej zamieszkać?

Atrakcyjność danej dzielnicy zależy od jej położenia, a także i dostępu do udogodnień, takich jak połączenia komunikacyjne, sklepy, rozrywka i tereny zielone. Do najpopularniejszych dzielnic należy zwykle centrum, w Krakowie jest to Stare Miasto. Wynajęcie nieruchomości w tej lokalizacji może być dość trudne i wiązać się z dużym kosztem, ale nie jest to coś niewykonalnego. Warto zauważyć, że w centrach dużych miast nie ma zbyt wiele gruntów dla nowego budownictwa. Z tych licznych powodów większość osób zainteresowanych wynajmem mieszkania w Krakowie wybierze inne dzielnice. Gdzie szukać mieszkań w Krakowie? Według badań przeprowadzonych z udziałem mieszkańców miasta, najlepszą komunikację posiadają: Stare Miasto, Czyżyny, Mistrzejowice czy Bieńczyc, natomiast do najbardziej bezpiecznych dzielnic należą Dębniki, Nowa Huta czy Bronowice. Najbardziej polecanymi dzielnicami okazały się Bronowice, Czyżyny i Zwierzyniec. Nieco inaczej jest w przypadku studentów. Takim osobom zależy przede wszystkim na bliskości uniwersytetów. Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego powinni wybrać Ruczaj, zaś studenci AGH – Krowodrzę. Ponadto najbliższej centrum znajdują się dzielnice Bronowice, Dębniki, Grzegórzki czy Podgórze. 

Dodaj komentarz