You are currently viewing Gdzie najtańsze działki pod Krakowem?

Gdzie najtańsze działki pod Krakowem?

Mieszkania w Krakowie stale drożeją, ponadto jak to z mieszkaniami bywa nie pozwalają na pełną swobodę i prywatność, brak im wielu udogodnień, o których marzy sporo osób (takich jak duży taras) i nierzadko są po prostu za małe. Alternatywą dla drogich i niewielkich mieszkań mogą być domy pod Krakowem.

Jeśli marzy Ci się własny dom w Krakowie lub pod Krakowem musisz najpierw znaleźć odpowiednią działkę. Choć ceny działek budowlanych w województwie małopolskim nie należą do najtańszych, można znaleźć tam oferty w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

Najtańsze działki budowlane w Krakowie i pod Krakowem

Gdzie najtańsze działki pod Krakowem można znaleźć? W województwie mazowieckim ceny działek budowlanych są największe. W Warszawie oraz w jej okolicach za metr kwadratowy można zapłacić nawet 1000 zł. Jednak w Krakowie i w Małopolsce ceny te są mniejsze. Za działkę budowlaną należy zapłacić około 630 zł za metr kwadratowy. Warto zauważyć, że ceny działek pod budowę w Krakowie i jego okolicach do najtańszych nie należą, a z powodu inflacji stale rosną. Jeśli więc planujemy budową domu trzeba mieć na uwadze spory koszt za zakup gruntu, ale i za materiały budowlane, które w ostatnim czasie również znacznie zdrożały (wszystko za sprawą pandemii, a obecnie i inflacji).

Jak się okazuje, na obrzeżach Krakowa oraz w jego okolicach można znaleźć działki pod budowę w atrakcyjnych cenach. W Smoniowicach pod Krakowem można znaleźć nawet działki za 32 zł za metr kwadratowy. W Alwernii – za 139 zł za metr kwadratowy, a w Mogilanach – za 125 zł za metr kwadratowy. W takich cenach można znaleźć działkę w bliskiej odległości od Krakowa. Natomiast w samym Krakowie można kupić parcelę za:

  • na Wzgórzach Krzesławickich – za 140 zł za metr kwadratowy;
  • na Podgórzu – za 190 zł za metr kwadratowy;
  • na Prądniku Białym – za 800 zł za metr kwadratowy.

Jak widać działkę pod budowę domu w atrakcyjnej cenie można znaleźć blisko Krakowa, a także i w samym Krakowie.

Od czego zależy cena działki?

Podobnie jak i w przypadku mieszkań, ceny działek są zależne od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wielkość, bliskość centrum, komunikacja miejska, okolica (bliskość sklepów czy szkół), bliskość rozrywki (ta kwestia dotyczy głównie mieszkań i domów w mieście) i terenów zielonych (natomiast ta kwestia tyczy się przede wszystkim domów pod miastem i działek, choć coraz więcej osób wybierając mieszkanie także zwraca uwagę na to, czy w najbliższej okolicy znajdują się parki lub inne miejsca, w których można spędzić wolny czas wśród zieleni). Im bliżej centrum, tym ceny parceli są wyższe. Należy pamiętać, że lokalizacja ma największy wpływ na cenę nieruchomości. Im lepsze położenie danej działki, tym większa cena za teren o mniejszej powierzchni. W ten sposób można sporo zaoszczędzić decydując się na średniej wielkości działkę pod Krakowem niż na kawalerkę w okolicach Starego Miasta. Najtańsze działki w Krakowie i okolicach można znaleźć w takich miejscach jak Wzgórza Krzesławickie, Swoszowice czy powiat wielicki. 

Dodaj komentarz